Συμμετοχή της εικονικής επιχείρισης GreenPC σε εμπορική έκθεση

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Εικονική Επιχείρηση Πληροφορικής «GreenPC» του ΕΠΑΛ-ΕΚ Πολυγύρου συμμετείχε στην εμπορική έκθεση «Trade Fair 2016» που διοργάνωσε το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece (ΣΕΝ/JA Greece).

Η έκθεση πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, την Παρασκευή 8 Απριλίου 2016, στο Mediterranean Cosmos, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας & Θρησκευμάτων.

20160408_093712

Την εικονική επιχείρηση του σχολείου εκπροσώπησαν οι μαθητές της Β’ τάξης του τομέα Πληροφορικής του ΕΠΑΛ Πολυγύρου μαζί με τους εκπαιδευτικούς της ειδικότητας και είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν την επιχειρηματική τους ιδέα και τη μέχρι τώρα δράση της επιχείρησης.

20160408_141347

Ειδικότερα το όραμα / στόχος της επιχείρησης είναι η εφαρμογή του τρίπτυχου «Ελάττωσε –
Επαναχρησιμοποίησε – Ανακύκλωσε» στον εξοπλισμό Πληροφορικής.

20160408_105601

Στο πλαίσιο αυτό οι παρεχόμενες υπηρεσίες της εικονικής επιχείρησης είναι οι ακόλουθες:

• συλλογή απαξιωμένου (και όχι μόνο) εξοπλισμού πληροφορικής με στόχο την επανάχρηση του
  • ανακατασκευή και επανάχρηση των υπολογιστών που είναι σε θέση να λειτουργήσουν για την κάλυψη των αναγκών του σχολείου, σε διαφορετική περίπτωση αποσυναρμολόγηση και αξιοποίηση ως ανταλλακτικών των χρήσιμων εξαρτημάτων τους
  • εμπορία (σε συμβολικές τιμές) κάποιων εξαρτημάτων ή ανακατασκευασμένων ηλεκτρονικών υπολογιστών με στόχο το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων να διατεθεί σε δράσεις αλληλεγγύης, με ιδιαίτερη έμφαση φέτος στην ενίσχυση των οργανώσεων που βοηθούν τους πρόσφυγες.
  • ανακύκλωση του εξοπλισμού που δεν μπορεί πλέον να χρησιμοποιηθεί (στον ΧΥΤΑ Πολυγύρου)

Περισσότερα για την εικονική επιχείρηση μπορείτε να βρείτε εδώ

20160408_141537

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *